Почетна Технологија Дали Bulletproof кафето е добро за вас?

Дали Bulletproof кафето е добро за вас?

СПОДЕЛИ

Ако сте активни во спортските сали и на социјалните медиуми, веројатно знаете некој кој го обожава Bulletproof кафето. Можеби тоа сте и вие. Создаден од “био-хакер”, Дејв Аспреј, ова кафе е популарно меѓу ‘кето диета’ застапниците како начин за зголемување на енергијата наутро.

Ако се прашувате што навистина е тоа, неговите предности и дали е здраво, Работно.мк најде тројца здравствени експерти за да одговорат на сите ваши прашања.

Што е кафето кое е отпорно на куршуми?

Овој пијалок се состои од кафе, незасолен органски путер и кокосово масло.

Кафето кое е отпорно на куршуми е главно популарно кај луѓето кои имаат диета со маснотии со ниски јаглени хидрати.

Кога се пие?

Ова кафе е дизајнирано да се пие на празен стомак наместо доручек. Пред работа и помага да се зголеми енергијата и издржливоста.

Ова се должи на комбинацијата на кофеин и маснотии кои го разгоруваат телото. Многу калори и масноти има, поради што се препорачува да се замени за оброк и да не се пие со оброк, што би довело до вишок калории и зголемување на потенцијалната телесна тежина.

Дали кафето е добро за тебе?

За да разберете дали кафето е добро или лошо за вас, ајде да ги разгледаме поволностите и аргументите за и против.

Предложени бенефиции

Предложените здравствени придобивки се претежно губење на тежината и зголемени нивоа на енергија, наменети особено за оние кои се на кетогенска исхрана или на ниска употреба на јаглехидрати, со висока масленост. Истотака ја подобрува когнитивната функција и го поттикнува метаболизмот.

Кафето кое е отпорно на куршуми, исто така, вели дека го зголемува расположението, го потиснува апетитот и е анти-воспалително.

Позитивни страни 

1. Гориво за луѓе на кето диета

За оние кои се на кетогенска диета, потребното количество маснотии е потребно за да се обезбеди гориво за мозокот и телото, бидејќи телото е научено на согорување на тие маснотии, а не на традиционалните јагленохидрати.

Кетоните дејствуваат како примарен извор на гориво на кетогените диети или за време на гладните состојби, кога гликозата (расчленета од диететски јагленохидрати) не е достапна. Пиењето на ова кафе, тогаш може да биде корисно за енергија, бидејќи го зголемува нивото на кетони во крвта.

Некои луѓе тврдат дека ја подобрува функцијата на мозокот, менталната будност и енергијата по конзумирање на пијалакот – меѓутоа, ова едноставно може да се должи на кофеинот и маснотиите кои можат лесно да се најдат како дел од секоја здрава исхрана.

2. Содржи омега-3
Органскиот путер има тенденција да има голем број на антиинфламаторните омега-3 масни киселини и витамин К.

Путерот исто така содржи важни хранливи материи растворливи во масти како што се витамин А, витамин Е и витамин Д – хранливи материи неопходни за здравјето на коските и здрав имунитет. Витаминот К2 е важен не само за здрави коски туку и за здрава кардиоваскуларна болест.

3. Содржи кафе
Според една нова студија, луѓето кои пијат 3-4 шолји кафе дневно имаат поголема веројатност да имаат здравствени придобивки, со помали ризици од предвремена смрт и срцеви заболувања од оние кои се воздржуваат.

Кафето содржи некои антиоксидантни придобивки поради неговата содржина на полифенол, но квалитетот зависи од квалитетот на кафето.

Затоа, многу корицници на ова кафе користат само чисто органско кафе со минимална обработка и без остатоци од вештачки пестициди.

Негативните страни

1. Го намалува внесот на хранливи материи
Бидејќи куршум-кафето заменува цел оброк, тоа значи дека го намалувате внесот на хранливи материи во голема мера, но не и вашиот внес на енергија. Ова ќе даде многу поголем притисок за прилагодување на сите ваши дневни хранливи материи во преостанатите оброци и закуски во текот на денот.

Според тоа ова не претставува здрав, добро избалансиран доручек, бидејќи нема протеини, важни витамини и влакна.

2. Високо ниво на заситени масти
Повеќето здравствени експерти сметаат дека е подобро да се одлучат за незаситени масти пронајдени во ореви, семиња, авокадо и мрсна риба.

Заситените масти имаат тенденција да бидат оние што сакаме да ги јадеме помалку – меѓутоа, ако заситените масти произлегуваат од квалитетен производ (како што се путер од трева, наспроти високо обработениот путер), маснотиите малку се разликуваат .

Како општо правило, ако заситената маст е во високо преработена храна, тоа е помалку веројатно да биде поздрава верзија на истата.

Ова Кафе кое може да доведе до зголемување на телесната тежина, особено за оние кои не ја следат кетогената исхрана.

За секој поединец на редовна исхрана која содржи јаглени хидрати, кафето за доручек не може да обезбеди ниво на задоволство и енергија што би било за некој на кетогенска диета. Ова може да доведе до севкупно зголемување на внесот на енергија во текот на целиот ден .

3. Може да предизвика вознемиреност на стомакот
Високото внесување на масти на појадок може да предизвика вознемиреност во стомакот кај некои поединци, особено кај оние со гастроинтестинални состојби како IBS.

Ова е поради тоа што мастите ја стимулираат цревната подвижност (активност на стомакот). Исто така, тоа нема да биде идеално за спортистите или активните лица пред утринскиот тренинг, бидејќи калоричните оброци може да ги нарушат перформансите поради неудобноста на стомакот.

4. Небалансиран појадок

Со отсуството на комплексни јаглехидрати, протеини и многу витамини и минерали, куршум-кафето наместо појадок не ги исполнува ситеу слови на “избалансиран” појадок.

Во споредба со потрадиционален, избалансиран доручек со слична енергетска вредност: две јајца, едено парче леб,  средно авокадо и една чаша јагоди. Ова содржи околу 400 калории, 20 грама протеини, 38 грама јаглени хидрати, осум грама влакна и 18 грама маст (три грама заситени).

Овој појадок е богат со протеини, влакна и незаситени масти, и значи дека веројатно ќе ве држи подолго, а исто така обезбедува извор на калциум, витамин Ц, неколку витамини и железо од Б.

Во суштина: кафето кое е отпорно на куршуми може да биде корисно за оние кои следато кетогенска исхрана, но за повеќето луѓе по стандардна исхрана, ова кафе не е погодно затоа што е еден начин да се започне денот со небалансиран појадок.

 

loading...