Почетна Патувања Каде да одите на одмор во пролет

Каде да одите на одмор во пролет

СПОДЕЛИ

Што е оваа чудна сензација? Сета оваа светлина и топлина на нашата кожа, долгите сончеви денови и позеленувањето низ селата на северната хемисфера. Пролет, конечно! Европа се загрева за лето. Време за раното сонце да се пробие покрај морето или на ридските ридови на континентот; или градски пауза додека на тротоарите почнуваат да ставаат столици и маси и пред прашливите улици да станат премногу жешки. Последна шанса ски одмор некаде високо, да го фатите последниот снег оваа година. Или некаде подалеку на гарантирано сонце и комплетна културна промена. Работно.мк ви ги предложува најдобрите места за одмор во април.

1.Париз

Кој не го сака Париз во пролет? Или во секое време од годината, Париз е секогаш добра идеја. Но сега, кога градот се затоплува, дрвјата околу Тјуилериите се во цут и се појавува новото зеленило, можеме да им се придружиме на младите парижани. Како нив, можете да седнете покрај Каналот Сен Мартин и пушате Gauloises, или да имате вечерна прошетка по Сена, рака под рака со некој друг кој го сака Париз во пролет.

2. Куба

За долги релации, гарантирано сонце, Куба е совршена опција. Април и март се најдобри месеци за да одите во Куба, временски: кога е доста суво, топло, но не премногу топло (помеѓу 19ºC ноќе и 29ºC во текот на денот), а деновите се долги и сончеви. Цените, во меѓувреме, не се лоши, сообраќајот за одмор одамна го нема. Хавана е рајот; не можеме да ја препорачаме доволно. Но, одете на плажите, исто така, на недопрените Карипски бели песоци и тиркизни мориња, со латински победи.

3. Маракеш

Во Маракеш не е жешко цела година. Да, тоа е во Африка, во близина на Сахара, но во зима таму може да биде студено. Нашиот совет: почекајте ја пролетта, тогаш е најдобро време да го посетите Мароко, кога почнува малку да се загрева и барем може да се надевате дека ќе се разбудите околу вашиот базен во флотален кафтан, наместо да се распарчувате со книга, носејќи џемпери и јакна. Падините се расфрлаат со цветен бадем, а градот оживува со боја, а сончевата светлина фрла раскошни сенки во секој сензационален двор. Тука имате неколку предлози што може да правите доколку сте таму.

4. Лисабон

Прекрасниот Лисабон го има апсолутно секој елемент од витално значење за одлична викенд пауза (или повеќе). Пренатрупани кафулиња, храна, уметнички сцени; големи и мали места за јадење и пиење, интересни стари ќошиња и пазари за да се заобиколат. Постојат стари палати во кои може да престојувате, барови на покрив со прекрасни базени. И сето тоа е буџетски прифатливо. Одете во секое време – иако април е одлично време да одите во Лисабон, кога деновите се долги и сончеви, а калдрмата на улиците почнува да се загрева.

5. Кипар

За кратко возење на сонце во Европа во април, Кипар е одлична дестинација за одмор на плажа или прошетки. Овој убав и интересен остров во најјужните делови на Медитеранот е прекрасен во пролет. Времето таму е доволно топло за пливање во морето, и уште не е премногу жешко; додека април е најзелениот месец во годината, а ридовите се расфрлаат со прекрасна светлина и боја: диви цвеќиња и орхидеи растат по патиштата и миризливи билки мирисаат во  воздухот.

loading...