Почетна Патувања 10+ Работи што треба да ги знаете и посетите во Маракеш

10+ Работи што треба да ги знаете и посетите во Маракеш

СПОДЕЛИ

Непостојат толку дестинации во светот магични и смирувачки како северноафриканската населба Маракеш во западниот дел на Мароко. Овој поранешен империјален град има мистична привлечност на древната исламска традиција која го допира секој агол, заедно со тежок, пулсирачки и разигран конфронтирачки ритам на нивниот базар. Доколку се решите да го посетите овој град Работно.мк ве советува што се може да видите и направите за време на вашата посета.

Големата Медина од Маракеш ѕвони со звукот на Повикот до молитва, и веднаш знаете дека сте влегле во друг свет. Доброљубениот град на Мароко е исполнет со бескрајна авантура, историја и традиции кои ја надминуваат обичната разгледница.

Тоа е град кој повикува еден патник навистина да биде потопен во традицијата на друга земја. Чај од нане во риад, погледот на покривот со шиклин тајин, рачно изработени килими, осмелувајќи се да ја пробате уличната храна, сето ова и повеќе е Маракеш.

Аромата на кардамон се чувствува фино во воздухот, следејќи како постојан придружник во должина и ширина на топлата портокалова метропола. Локалните жители се хумористични, разиграни и дрски.

Тоа е дестинација која стана позната за оние кои бараат да избегаат од зимата и да уживаат во речиси цела година сонце. Несекојдневните сместувања во форма на традиционални риади се главен знак за градот.

Розовите ѕидови со порозна боја нудат авантура за оние кои се подготвени да влезат и да не се погледне наназад. Брилијантната архитектура и начин на живот на Маракеш е портал на културен изум.

Што да знаете пред да го посетите Марракеш, Мароко

 • Англискиот јазик е широко познат, а арапски и француски се главни јазици.
 • Кешот е скоро секогаш достапен, со многу ATM машини достапни насекаде низ градот.
 • Локална СИМ картица може да се купи во продавниците за тутун (означени со три бели кругови на син знак). Изберете го Maroc Telecom (портокалова амбалажа) и сопственикот на продавницата ќе ви помогне да активирате. Тоа е неверојатно евтин и најдобар начин да имате пристап до податоци за помалку од 30 американски долари.
 • Медината е многу проодна, со сè пристапно пеш.
 • Петок се смета за Свети ден, каде што повеќето продавници нема да бидат отворени во текот на денот.
 • Левата рака се смета за нечиста, задолжително јадете и насочете ја со десната рака.
 • Ценкањето е целосно прифатливо и никогаш не ја плаќате цената што ја бараат на почеток!
 • Кога фотографирате, некои ќе побараат неколку дирхами (пари) од вас, а некои ќе бидат среќни да скокаат на фотографијата со вас! Бидете сигурни да прашате пред да сликате некого.
 • Бидете свесни за тоа како се облекувате (особено жените), прикривајте се со долги здолништа / фустани и маички со цел да го минимизирате вербалното вознемирување.
 • Секогаш носете тоалетна хартија, бидејќи во јавните тоалети често нема да има.
 • Поудобно е да патувате со уште еден патник.
 • Ако некој дојде до вас и ви понуди “помош”, ќе треба да му дадете неколку дирхами ако го прифатите.
 • Бидете свесни за “водичи” кои ќе понудат турнеја и после ќе побараат да бидат платени.

Што да направите во Маракеш

 • Бен Јусеф џамијата: Влезете во ѕидините и бидете изненадени од сложените детали од 1100 година.
 • Ткаенините на Дар Мејбар: одлично место за да ги разгледате теписите и да пронајдете еден за да го однесете дома.
 • Yves Saint Laurent Majorelle Garden: Ако барате прошетка во убави градини, одете овде за попладневно бегство.
 • Медина: Да се изгубите во овој дел од градот е дел од искуството и со многу продавници, ова е одлично место за истражување за еден ден.
 • Баија Палас: збирка куќи што беше претворена во палата изградена во 19 век, ова е прекрасно истражување на градини и детални простории.
 • Maison de la Photographie: Музеј со фотографии од локално и меѓународно ниво.
 • Топол чај во Ројал Мансур: Ако барате да бидете убаво третирани, одете овде за поквалитетно и луксузно искуство.
 • Спа во Ла Мамунија: традиционалниот амам е дефинитивно најдоброто искуство во Мароко, а кога сте во Ла Мамунија, можете да платите малку повеќе за да имате пристап до објектите и попладне. Одличен градска пауза за оние кои бараат релаксирачко време.
 • Хотел Фела: Дојдете овде за едно попладне, а со ручек добивате пристап до базенот. Планините Атлас се убава позадина.
loading...