Почетна Технологија 12 Топ совети од искусни возачи

12 Топ совети од искусни возачи

СПОДЕЛИ

Искусните возачи знаат дека да имаш автомобил не е лесно.

Треба постојано да се занимавате со многу мали проблеми. Исто така треба да внимавате за безбедноста на вашето омилено возило. Со цел да ви го олесниме животот, Работно.мк собра неколку совети кои се корисни за почетници и професионалци.

12. Лак за нокти речиси целосно може да скрие мала гребаница на телото на автомобилот.

Пронајдете тон на лак за нокти кој одговара на бојата на автомобилот и ставете  на  гребнатините. Откако ќе се исуши лактот за ноктите, ќе го избришете грбеното за да се израмни .

11. Познат лак за нокти може да ја спречи пукнатината на    шофершајбната.

Ако камен ја  погоди вашата шофершајбната и направи длабока пукнатина, со текот на времето ќе се зголеми и ќе се зголеми. За борба против таквите пукнатини, користете прозирен лак. Ставете 2 или 3 слоеви на пукнатината, и тоа ќе го спречи пукнатината да расте.

10. Свртете го воланот кога треба да го оставите автомобилот за кратко време. 

Ако го паркирате автомобилот во топло време, нема да помине премногу долго пред да се загрее воланот. За да го избегнете ова, вртете го тркалото за 180 степени кога го напуштате автомобилот.

9. Да се ослободиме од светлото сонце.

Пилотите го користат овој трик многу често. За да не се заслепите од сонцето, земете акрилен лист и ставете го на шофершајбната. Акрилот е лесно поврзан со шофершајбната благодарение на статичната струја, и многу добро ги штити очите од ултравиолетови зраци.

8. Листовите од ловорот ќе помогнат да се спречи болеста кај автомобилите.

Ако имате долго патување пред вас и сте загрижени дека можеби ќе се борите со автомобилот и патот, ставете ловоров лист под јазикот. Тој содржи специјални хемикалии кои го релаксираат стомакот и нервниот систем.

7. Умен држач за очила.

Ова е навистина корисно за оние кои не знаат каде да ги стават очила во автомобилот – ставете ги на штитник за сонце. На овој начин ќе бидете сигурни дека вашите очила нема да паднат на пат со кривини. Исто така можете да го ставите вашиот паркинг билет таму за да го чувате на сигурно.

6. Лимон помага при спречување на поспаност при возење.

Некои овошја работат како шолја кафе. Ако се чувствувате малку поспано кога возите, ставете парче лимон под јазикот. Ова ќе ве разбуди многу брзо, но не препорачуваме да возите кога сте уморен.

5. Подобрен држач за чаши  

Ставете мал силиконски држач за кекс на дното на држачот за чаши. На овој начин, сите мали парчиња ѓубре ќе бидат во него, а чистењето на држачот за чаши ќе биде многу полесно.

4. Висат тениско топче во гаражата за полесно паркирање.

Овој трик е особено корисен за луѓе кои само што возеа за кратко време. Тенис топка виси во гаражата може да биде точка што покажува дека ѕидот е близу. Топката ќе ви помогне да ја почувствувате големината на автомобилот полесно, така што нема да возите подалеку од потребното.

3. Проверка на квалитетот на маслото.

Постои посебен начин да се провери квалитетот на маслото во моторот.

Загрејте го моторот 5-10 минути и исклучете го палењето. Отворете го аспираторот и ставете неколку капки масло врз лист хартија. Внимателно ставете го листот на топло место и почекајте 2 часа за да се исуши маслото. После тоа, проверете го резултатот.

2. Проверка на квалитетот на гасот.

Ставете капка гас на бел лист хартија, удрете врз неа и почекајте да испари капката. Ако хартијата е совршено бела по експериментот, тоа значи дека користите добар квалитет на гас. Ако има мрснo место, тоа значи дека во гасот има некој керозин.

Ова е начинот на кој можете да го проверите вашиот гас за смола:

Ставете капка гас на чаша и запалете го. По пламенот, проверете ја бојата на круго

вите околу неа. Ако се бели, во гасот нема смола. Ако се кафени, има доволно смола за сериозно оштетување на моторот.

Ова е начинот на кој можете да проверите дали е додадена вода во гасот:

Истурете некој гас во транспарентна тегла и додадете малку мангански раствор. Протресете го добро и проверете ја бојата. Ако кристалите на манганот се растворат и гасот стана пурпурен или розев, тоа значи дека вода е додадена на неа.

1. Супер брза вентилација на автомобили.

Отворете врата и еден од предните прозорци. Потоа отворете ја и затворете ја вратата од спротивната страна на автомобилот. Овој трик помага брзо да се олади автомобилот, а исто така лесно се ослободува од непријатни мириси.

loading...