Почетна Технологија 19 интересни работи од Кина што ќе ве изненадат

19 интересни работи од Кина што ќе ве изненадат

СПОДЕЛИ

Кинеска цивилизација. Илјадници прекрасни пронајдоци се направени во Кина што го смениле целиот свет. И денес има многу за што да се зборува.

Работно.мк собра фотографии што покажуваат дека дури и секојдневниот живот во Кина е многу различен од нашиот. И на крајот од статијата има бонус: вештачки јајца со љубопитна историја.

 1. Јадат сè што се движи

Супермаркетите и чаршиите нудат широк избор на диви животни: крокодили, желки, ајкули, жаби, кучиња, мачки, лебарки и отрепки. Локалната кујна е многу разновидна, па не заборавајте да го прашате вашиот келнер за содржината на садот што треба да го нарачате.

 1. Децата носат панталони со дупки во нив за да се ослободат онаму каде што сакаат.

Децата до 2-3 годишна возраст носат панталони со дупка на дното, така што слободно можат да се ослободат каде и да се. Често може да ги видите децата тука кои го прават делото на улица со нивните родители кои ги надгледуваат

 1. Носењето на пижами надвор е совршено добро

Когда ближе к зиме стало холодать и температура стала падать ниже 10 градусов, я стала замечать, что все больше и больше китайцев разгуливают по улице в пижамах ?? просто повсюду…а что такого в том, чтобы прогуляться до магазина, выгулять собаку или забрать своего ребенка из детсада… И все это в теплой пижамке? Даже в центре города можно лицезреть такую картину. Так вот, на данный момент, это не вызывает у меня такого же удивления как в начале, и я могу сказать, что пижама – очень распространенная одежда в Китае. Вы можете встретить целые семьи?, прогуливающиеся в пижамах и тапочках. Некоторые заменяют тапочки на другую обувь, но пижама остается неизменной. ? Такое впечатление, что народ возвращается с крупной пижамной вечеринки. Пижамы всех цветов и фасонов, мохнатые и стеганные, с мышками, мишками и котиками.? И это у взрослых людей – класс? #китай#странностикитая#китаец#китайцы#пижама#weirdchina#weird#strange#bestoftheday#traveler#travel#traveling#chinese#funny#interesting#cool#smile#chinatravel

A post shared by Anna Annova (@anne___boleyn) on

Нов тренд на улична мода: многу кинези, без разлика на нивната возраст, носат пижами до продавница, на прошетка или на кафе со пријатели

    16. Долгмавести тестенини наместо торта за роденден

Долгмавестите тестенини се традиционално јадење направено за родендени, свадби и за лунарната Нова Година. Тестенините се долги неколку метри за да се пополни садот до крај. Колку подолги и поцврсти тестенини, толку подолг и поцврст ќе биде животот на оној кој ги јаде.

 1. Возовите се движат со брзина до 300 км / ч

 

Постојат правци во Кина, каде што брзите возови достигнаа просечна брзина од 350 км / ч. Нивната цел е да ги поврзат оддалечените региони на земјата додека создаваат поевтина алтернатива за летовите. Брзинскиот рекорд беше поставен во 2010 година, кога возот достигна брзина од 486 км / ч. Овие се меѓу најбрзите возови во светот.

 1. Родендени се слават еднаш на секои 10 години

Многумина ги слават своите родендени според старите традиции: првите 30 дена од животот, потоа една година по раѓањето, по 6 години, а потоа на секои 10 години, со големи прослави на 60 и 80 години. Има неколку датуми кои се пропуштаат целосно: повеќето жени не ги слават своите 30, 33 и 66 -ти родендени, верувајќи дека ќе имаат лоша среќа за цела година. Мажите го промашуваат 40-тиот роденден од истата причина.

 1. Брзи фризури на улица

Можете да ја ишишате вашата коса и вашето лице да биде избричено на некој од бројните улични бербери. Многу локални жители дури и не се мислат многу за овие услуги.

 1. Стој! Полицијата од гуски!

Гуски се користат во ноќните патроли за да се фатат ограбувачите, а во армијата има околу 10.000 гуски кои се користат за испорака.

 1. Црни јајца и деликатеси за дегустација на урина

#Centuryegg#centuryduckegg #pidan #皮蛋#pinyin#hundredyearegg ‎#Virginboyegg #‎Ironegg #asianfood

A post shared by vincent Chaisy (@vincentchaisy) on

Стогодишното јајце е популарна кинеска закуска. Свежо пилешко јајце е обложено со чај, вар, сол, пепел и глина, завиткано во слама и лушпа од ориз, а потоа погребани во земјата 3-4 месеци. „Tóngzǐ dàn“ е уште еден деликатес направен од пилешки јајца кои се варат цел ден во урината на момчињата кои сеуште не достигнале пубертет. Сосема солено.

 1. Роботи кои готват и служат луѓе

Robot waitress #robot#robotcafe#hkfood #foodie

A post shared by Larry Tang Wai Hong (@fat_la) on

Во Кина, често ќе видите ресторани каде што сè од служење јадења до готвење е направено од роботи. Првиот таков кафич бил отворен во истражувачки институт пред неколку години и стана неверојатно популарен. Денес некои купуваат такви роботи за да им помогнат дома.

 1. Фабрики за одгледување на комарци

20 милиони инсекти неделно. Кина може да се пофали со најголемата фабрика за комарци во светот за борба против денгената треска. Научниците ги инфицираат машките комарци со посебни бактерии кои ги прават неплодни, а потоа се ослободени да ги инфицираат жените и да ги лишат од нивното идно потомство.

     8. Внесувачи за бубачки     

 Овие чудни хартиени структури се натопени со специјални супстанции кои привлекуваат бубачки: тие се користат за градини и оранжерии за да се ослободат од вошки.

 1. Летен хит: зелен грашок сладолед

Сладоледот беше измислен во Кина, а неговиот рецепт стигна во Европа благодарение на Марко Поло. Денес Кинезите имаат изненадувачки и необични вкусови на сладолед. Најпопуларниот е сладолед со зелен грашок.

 1. 2-недели Новогодишен одмор за целата земја.

Кинеската Нова Година е главната прослава во земјата која трае 15 дена. Тоа е единствениот универзален одмор во Кина. Многу патуваат низ земјата за време на овој период, така што странските туристи мора да ја толерираат гужвата која настанува.

    5. Кинески богати колачиња од Јапонија

Колачите за среќа не се всушност кинески. Еден готвач од Јапонија еднаш го донел рецептот во САД, и така бил погрешно сфатен за кинески. Со текот на времето, колачињата станаа толку популарни што дури и кинеските ресторани ги ставиле на менито како национален третман, со што ја поддржуваат легендата.

4.Градот на духовите и 64 милиони празни куќи

A post shared by XL8690 (@xl8690) on

Додека 30 милиони луѓе живеат во пештери, а други се обидуваат да се вклопат во апартмани со големина на гардеробер, огромните градови на духови се празни. Според разни извештаи, има околу 64 милиони напуштени облакодери, каде што никој не живеел. Најпознат град на духови е Ордос.

 1. Фудбалот беше измислен во Кина, но британскиот пинг-понг стана нивен национален спорт

Во 2004 година ФИФА официјално призна дека фудбалот е измислен во Кина. Се користеше за обука на војниците уште од II век п.н.е. Сепак, пинг-понг, кој е национален спорт на Кина, бил измислен од страна на Британците пред околу 100 години. Дури и неговото име е англиско, означувајќи го звукот што го прави топката кога се враќа.

 1. Ако барате екстравагантно долна облека, ова е вашето место

Кина има свои модни трендови. Многумина не се заинтересирани за сексуално образование и често не разбираат од каде доаѓаат децата до доцниот живот, но продавниците за долна облека имаат многу екстравагантни предмети за продажба.

 1. Железна дисциплина во армијата

Воената парада во Кина е неверојатна: движењата на стотици луѓе се совршено синхронизирани. Ова мајсторство се постигнува со часови и часови на исцрпувачки тренинг, вклучувајќи марширање со шише со вода на глава или игла закачена на кошулата на војникот за да ја задржи главата исправено.

Ваквото ниво на дисциплина е од суштинско значење за управување со толку многу луѓе. Со повеќе од 2,2 милиони луѓе кои служат, кинеската армија е најголемата армија во светот.

Бонус: Дали вештачките јајца се вистинити или само мит?

Интернетот нуди многу мистериозни видеа за вештачки јајца, но научниците велат дека сето тоа е измама: бидејќи не можат да се направат поевтини од реалните јајца, нема смисла во нивното производство. Вие одлучите кој е во право.

loading...