Почетна Патувања 8 невообичаени и забавни работи во Барселона

8 невообичаени и забавни работи во Барселона

СПОДЕЛИ

Има толку многу статии за Барселона, но повеќето од нив ги опишуваат истите атракции одново и одново.

Што ако веќе сте ги виделе главните знаменитости и сакате да посетите нешто ново? Или можеби само сакате да избегате од гужвите и да видите некои помалку познати места во Барселона?

Ако не сте прв пат во посета на градот или барате нешто интересно и посебно, работно.мк има листа на 8 невообичаени забавни работи што треба да ги направите во Барселона.

1. Колумбус споменикот

Се наоѓа десно од центарот на градот пред плажата Barceloneta, споменикот на Колумбо е нешто што веројатно ќе го видите многу пати.

Но, дали некогаш сте помислиле дека има лифт во внатрешноста што дава прекрасен поглед над градот?

Има скали кои ве доведуваат до основата на споменикот, која изгледа како информативен центар. Сигурно може да побарате информации таму, исто така постои и место, каде што можете да ги купите билетите и да продолжите на лифтот.

2. SANT PAU ART NOUVEAU 

Дали сте обожавател на архитектура на Гауди, но веќе сте биле во Casa Battlo и Саграда Фамилија? Или можеби не сакате да одите таму, бидејќи е преполно со луѓе? Имаме одлично решение за вас – да посетите болница!

Но не било која. Посетете ја болницата Сант Пау.

Не грижете се, оваа болница е вистинска бонбона за очи и само ќе ја посетите со туристичка тура.

Причината поради која предлагаме да ја посетите болницата е тоа што таа е една од најистакнатите уметнички дела во Европа! Едноставно погледнете ги фасадите, прекрасните скулптури и проѕирни прозорци насекаде. Зар не е ремек-дело? Малце потсетува на болницата од Хари Потер, каде што тој се опоравуваше откако се бореше со Волдеморт.

Можете да влезете во еден од павилјоните и да го видите ентериерот токму онака како што бил дизајниран на почетокот на 20-от век, да ги прошетате тунелите и да научите некои добро познати медицински практики во Барселона во тоа време.

Додека тука може да ја посетите виртуелно.

П.С. Исто така има и некои настани со жива музика организирани во текот на летото, можете да го видите распоредот тука.

3. BUNKERS DEL CARMEL 

Ако барате совршенo зајдисонце во Барселона, не гледајте подалеку од Бункерите!

И покрај тоа што ова гледиште станува попознато за туристите, тоа се уште е локален дијамант и е далеку од лудиот народ на Саграда Фамилија и Парк Гуел.

Бункерите обезбедуваат спектакуларен 360 поглед на Барселона, особено препорачан на зајдисонце.

4. ХЕЛИКОПТЕРСКА ПАНОРАМА НА БАРСЕЛОНА

Ако имате само кратко време на располагање за да ја посетите Барселона и сакате да ги видите некои од нејзините знаменитости со стил – дозволете ни да ви предложиме неверојатна тура.

Турнејата се вика 360 SkyWalk: Land, Sea & Air и за тоа се работи:

Турнејата трае 4 часа и ги покрива главните знаменитости на Барселона од три различни точки на гледање – земја, воздух и вода. Тоа е еден-на-еден вид на турнеја која нуди најширокиот спектар на активности што може да ги најдете на пазарот!

Ќе ги посетите најважните знаменитости со водич кој зборува англиски, летате околу Барселона со хеликоптер и пловите на стар пиратски брод близу плажата Барселонета. Сето ова за половина ден и за само 100 € по човек. Не заборавајте само да ја понесете вашата камера!

5. PARC DEL LABERINT D’HORTA

Овој парк е малце познат за туристите што го прави совршено место за ручек или само за релаксација. Познат е по сцената од филмот “Парфем – приказна за еден убиец”

Освен лавиринтот, паркот има убава куќа од 14 век, водопад и многу улички за прошетка.

6. TORRE AGBAR

Оваа 38-катна деловна кула не е толку спектакуларна во текот на денот, но станува вистински привлечена навечер!

Зградата има посебна форма и е многу слична со The Gherkin во Лондон. Agbar Torre е изградена во 2003 година, но таа веќе стана важен дел од хоризонтот на градот. Ноќе кулата е прекрасно осветлена во различни бои!

7. CASA VICENS

Ова е првиот важен проект на Гауди, често останува заборавен од туристите. Тоа е убава модернистичка зграда која сега се трансформира во музеј. Има многу светли, препознатливи бои и била од големо значење за еволуцијата на овој генијален архитект.

8. PLACA SANT FELIP NERI

Изненадување е да се најде таков шармантен плоштад во срцето на збунувачки град!

Ова е многу шармантен, затскриен и помалку познат плоштад кој се појави во филмовите “Вики Кристина Барселона”, “Парфемот”, па дури и во видео клипот на евангелизацијата “Мојата бесмртна”.

Но, плоштадот има прилично темна историја. Француските единици вршеле езгекуција на училишните деца таму и сѐ уште може да се забележат траги од бомби кои датираат од Граѓанската војна. И покрај своето тажно минато, местото сега има релаксирана атмосфера.

Исто така има и мало кафуле (каде што Вики флертуваше со Хуан Антонио во филмот), каде што можете да се опуштите и да уживате во готската архитектура на местото.

БОНУС – изнајмете Веспа (исто како во филмовите)

Ако сакате да ја видите Барселона на стилски начин – изнајмете Веспа! Барселона е совршен град кој може да го истражувате со скутер, бидејќи сообраќајот е организиран, булеварите се широки и лесно може да го најдете правецот.

Можете лесно да ги покриете сите главни атракции во еден ден и да направите некои одлични слики! Ќе поминете низ некои локални населби и ќе видите како луѓето живеат таму. Мислам дека ова е најдобриот начин да се види градот!

 

loading...