Технологија

Почетна Технологија

Обид на Google за намалување на зависноста од смартфоните

Водечките технолошки компании почнаа да посветуваат поголемо внимание на влијанието што нивниот производ го имаат врз секојдневниот живот на потрошувачите. Резултатите од една студија,...

Tor Browser за анонимно мобилно сурфање

Tor Project гради нов Андроид прелистувач, Tor Browser кој ќе им олесни на корисниците да пристапуваат до сајтови анонимно и без следење, а сега можете...
Samsung Electronics

Самсунг отвори нов Центар за вештачка интелигенција во Њујорк

Со цел зајакнување на своите способности за вештачката интелигенција , Компанијата Samsung отвори нов истражувачки центар за вештачка интелигенција (АИ) во Њујорк, САД, лоциран во...

Епл ги претстави новите производи

По многу гласини, конечно ги открија новите уреди за кои сме заинтересирани:нови iPhone телефони, како и за новата генерација на паметен часовник на Епл. На...
Самсунг

Самсунг со екран што се преветкува

Галакси X, Galaxy F или Winner, би било името на новиот телефон на Самсунг кој ќе биде претставен следната година. Телефонот треба да има 7инчен...
Alibaba

Alibaba и Mail.ru влегуваат во долгорочна соработка

Alibaba Group Holding објaви дека руската подружница на компанијата ќе се вклучи во заеднички проект во кој партнери ќе им бидат руски државен фонд...

Роботот што знае да го среди нередот во станот

Научници од лабораторијата за вештачка интелигенција на MIT University го создадоа роботот којшто може да управува со било каков предмет на најпогодниот начин. Системот, наречен Dense...

Излезе Android 9.0 Pie

Android 9.0 Pie внесува во работата на компатибилните уреди обновен интерфејс со подобрено мени, поддршка на гестови по аналогија на „iPhone X“, а исто...
М3ДС академија

М3ДС академија : Во изработка е најголемиот 3Д принт во Македонија

Студентите од М3ДС академија за 3Д и дизајн на игри во текот на летото работат со полна пареа. Како што се наближува крајот на aкадемската...

Шарп станува трет производител на OЛЕД дисплеи за смартфони

Паметните телефони со OЛЕД дисплеи нудат повисок квалитет и се соодветно поскапи од конкурентските модели поради технологијата што ја користат. Во моментов, „Самсунг“ е глобален...